1. pomoc není věda

před 9 roky, 9.3.2016

Znát základy první pomoci je moc důležité. Díky této znalosti můžete zachránit život kamarádovi, svým bližním i úplně cizím lidem. Důležité je vědět, jak si počínat dříve, než přijede záchranná služba, jak být prospěšní. Pomoci může jen ten, kdo ví jak na to.

Proto pro žáky devátých tříd zorganizovala paní učitelka Mečiarová přednášku o 1. pomoci. Pan Mojžiš žáky seznámil se základními dovednostmi, které by měl ovládat každý, protože nikdy nevíme, kdy se nám můžou hodit. Postup při záchraně názorně předváděl na figurantce Monice.

.

Postup při volání Rychlé zdravotnické pomoci

Volání ZZS patří mezi základní věci při poskytování první pomoci.

Ve zkratce:

• Vytočte číslo 155 nebo 112
  • Sdělte, co se přesně stalo
  • Uveďte místo, kde k události došlo, pokud voláte z mobilního telefonu, uveďte i město
  • Informujte dispečera o zraněných (počet osob, které potřebují pomoc, pohlaví, věk)
  • Sdělte dispečerovi jméno a číslo svého telefonu
  • Upřesněte místo události

Při volání rychlé záchranné služby zachovejte klid a rozvahu. Na situaci poskytnout první pomoc není převážná většina lidí připravena. Přitom zdržení sanitky a nesprávně poskytnuté první pomoci mohou znamenat smrt nebo vážné poškození na zdraví.

.

Pro ty, co se chtějí poučit a zároveň i pobavit a vyzkoušet své znalosti: