Konference na gymnáziu

před 4 roky, 27.2.2020

25.2.2020 se konala na Gymnáziu v Uherském Hradišti konference ,,Věznice Uherské Hradiště jako místo paměti“, uspořádaná Občanským sdružením Paměť ve spolupráci s Moravským zemským muzeem Brno a Gymnáziem Uherské Hradiště.

Uherskohradišťská věznice se v minulosti stala místem utrpení stovek lidí z řad politické opozice i lidí zcela nevinných za totalitních režimů. V letech 1939 - 1945 ji využívala německá okupační správa pro vyslýchání a mučení zatčených politických vězňů. Po roce 1948 praktiky gestapa zopakovali komunisté.

Smyslem konference bylo diskutovat s učiteli, badateli, pamětníky o tom, co by od budoucího muzea totality očekávali, jelikož tato památka projde rozsáhlou rekonstrukcí.

Na konferenci vystoupila i naše paní učitelka PhDr. Jana Jurásková s tématem Období totality a dějiny věznice v Uherském Hradišti ve výuce dějepisu. Někteří žáci Základní školy Kunovice, Červená cesta se po konferenci zúčastnili pietního aktu v prostorách věznice.

Televize TVS

Televize TVS, video 02:07 - 04:21