Osvětim

před 8 roky, 25.5.2016

V pondělí 23. května 2016 absolvovali žáci našeho devátého ročníku školní vzdělávací zájezd do Osvětimi. Odjezd od školy byl již ve 4:30 h ráno, takže jsme si museli přivstat. Po téměř čtyřhodinové cestě jsme dorazili do již výše zmíněné Osvětimi.  

Zde nás čekala prohlídka s česky hovořícím průvodcem. Nejdříve jsme procházeli prostory a budovami místa zvaného Auschwitz (u nás známého spíše pod pojmem Osvětim) a zde nás paní průvodkyně seznamovala postupně se smutnou historií tohoto místa. Po absolvování této první části programu jsme se přesunuli autobusem o malý kousek dále, do místa zvaného Březinka (Birkenau). Zde jsme absolvovali hodinový program, ve kterém jsme se dověděli například o krutých podmínkách zde ubytovaných lidí a o krutém konci jejich životů, dále jsme viděli pozůstatky jedné z plynových komor a navštívili další důležitá místa v tomto obrovském areálu.    

Po absolvování celého programu jsme se již přesunuli k našemu autobusu a vydali jsme se na cestu domů. Ještě nás čekala zastávka, při které žáci mohli v polském obchodě nakoupit něco svým nejbližším. Cesta zpět proběhla hladce a včas jsme dorazili ke škole, kde byl náš vzdělávací zájezd ukončen.                    

Petr Mezulianík