před 5 roky, 29.5.2019
28. 5. 2019 žáci 9. třídy s paní učitelkou PhDr. Janou Juráskovou absolvovali dějepisnou exkurzi v Osvětimi, která přináší svědectví o událostech spjatých s největším vyhlazovacím táborem vybudovaným za 2. světové války. Zde absolvovali 3,5 hodinovou prohlídku Osvětimi I a Osvětimi II – Březinka.
Nejprve jsme prošli bránou koncentračního tábora Osvětim I s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Prohlédli jsme si množství vlasů, bot a dalších osobních předmětů, které kdysi patřily lidem, jež byli přivezeni do „továrny na smrt“. Při pohledu na drátěné a betonové ploty všichni vnímali, že si jen těžko můžeme představit, jaké to je, když se z člověka stane pouhé číslo, které má vytetované na svém předloktí.
Do části Osvětim II – Březinka vzdálené 3 kilometry jsme přejeli autobusem. Mnoho z nás vidělo vstup do tábora, tzv. „bránu smrti“, třeba ve filmu, ale stát na nechvalně proslulé rampě, kde probíhala selekce nových vězňů, je něco jiného. Na trosky plynových komor a krematorií byl tísnivý pohled. Například v r. 1944 zde za den zde našlo smrt okolo 9000 Židů, nacisté v Osvětimi zavraždili asi 1,1 milionu lidí.
Zde jsme mohli zažít autentickou atmosféru, stát na místech, kde se odehrávaly neuvěřitelné činy a jistě to v každém z nás vyvolalo řadu otázek a úvah o životě. Závěrem lze uvést citát G. Santayana, který stál u vstupu do muzea v Osvětimi:
„Ten kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít."