To jste ještě neviděli?

před 7 roky, 2.10.2017

Ještě do středy můžete navštívit krásnou výstavu obrazů ve Společenském sále Panského domu v Kunovicích. A pokud ještě váháte, snad vás přesvědčí rozhovor s jejich autorkou paní Barborou Havlíčkovou. Nebo pohled na její díla...

Jaká byla vaše profesní cesta před nástupem na naši školu?

Moje cesta na výsluní nebyla příliš šťastná… Myslím, že když se má něčeho dosáhnout a má to být poctivé nebo mít hloubku, musí se na tom pracovat... Pracovala jsem nekonečně mnoho let v manufaktuře, která mi nepřinášela potěšení... Vím, že někdy se prostě musí pracovat, jen aby člověk vydělal peníze, ale pokud to trvá dlouhodobě, tak nastane nespokojenost... Ta mě potkala a uvědomila jsem si, že potřebuji změnu a to velkou... Se vším všudy... Vždy jsem toužila pracovat s dětmi a tvořit, ale nechala jsem se špatně unášet.

Co vás přivedlo k práci asistenta pedagoga?

  Když člověk prožije těžkou životní situaci a zvládne ji... Má pocit, že sesbíral onu sílu a může ji nabídnout jiným lidem. Stalo se tak, onemocněla jsem... a dlouhodobě léčila duši i tělo. Uvědomila jsem si spoustu věcí, přehodnotila je a toužila po změně... Pomoci dětem, které mají problémy či jiné atypické poruchy.

Co je vlastně náplní vaší práce, lidé v tom často nemají úplně jasno…

 Asistent pedagoga je pedagogickým pracovníkem, je přidělen žáku se speciálními vzdělávacími potřebami, ale to ovšem neznamená, že je pouze pro daného žáka. Je takzvaně pomocnou rukou učiteli a zároveň dopomocí všem žákům ve třídě. Občas si to lidé pletou s osobním asistentem, ten je skutečně jen pro žáka.

Dokázala byste popsat, jak Bára Havlíčková, která si ráda maluje a kreslí, zjistila, že prostřednictvím objektů a obrazů vyjadřuje něco, co oslovuje i ostatní lidi, zkrátka, že to asi bude umění?

 Maluji odmalička... Měla jsem moc ráda knihy s obrázky, vydržela jsem si v nich listovat nekonečně mnoho hodin a malovat podle nich. Všechny omalovánky byly moje, čerpala jsem z nich energii. Tato láska přerostla do dalších let.  Malovala jsem pro radost a objevovala různé techniky. Bavilo mě nepoznané... Různé hrátky s barvami a zázrak, který se stane. 

Co je na počátku vašeho nového obrazu?

Myšlenka, touha, radost, inspirace, pohoda…