Výukový program v knihovně BBB

před 6 roky, 19.9.2018

V rámci poznávání našeho regionu a jeho významných osobností absolvovali žáci devátého ročníku výukový program nabízený knihovnou Bedřicha Beneše Buchlovana „Literární místopis moravským Slováckem“. Teď konečně ví, kdo to byl ten Bedřich Beneš a proč si říkal Buchlovan. Mluvilo se mimo jiné o zakladateli Slováckého muzea Františku Kretzovi, o uměleckém knihvazači a autoru povídek, kunovjanovi Fankovi Jilíkovi, o jeho synu Jiřím a jejich knihvazačské dílně, o podnikateli, vydavateli Slováckých novin a lékárníkovi Josefu Štanclovi, o slováckém impresionistovi Jožovi Úprkovi, pochopitelně také o Janu Ámosu Komenském a o mnoha dalších. Viděli jsme ukázky z filmů Sonáta pro zrzku, který se v Hradišti točil podle literární předlohy rodáka Vojtěcha Vackeho a Pětka s hvězdičkou, jehož scénář napsal Jiří Jilík na základě svých učitelských zkušeností ve Vlčnově. Krátce se hovořilo také o historii budovy, ve které dnes knihovna sídlí. Žáci teď vědí, co všechno si mohou přečíst za dlouhých zimních večerů, které brzy nastanou, aby se dozvěděli o pověstech, historii, místopisu i současnosti našeho krásného, barevného a pohostinného kraje.