30 let svobody

před 5 roky, 12.11.2019

V pražském kině Lucerna se uskutečnilo slavnostní zahájení 15. ročníku dějepisného projektu Příběhy bezpráví věnovaného
​30. výročí pádu železné opony. Během večera byly  předány Ceny Příběhů bezpráví třem pamětníkům za jejich odvážné postoje
​a činy v době komunistického režimu. Do projektu se zapojilo více jak 680 škol.  Na Cenu Příběhů bezpráví bylo z České republiky nominovaných 14 osobností, vybrány byly tři.

Dva z nominovaných byli zvoleni díky literárním pracím našich dvou žáků z deváté třídy. Jedná se o Michaelu Tomeškovou, která napsala životní příběh o Vlastě Černé a Mikuláše Malinu, jenž sepsal životní příběh Jana Kratochvila. Psali o odvaze lidí, kteří nerezignovali a zůstali věrni demokratickým zásadám.  Tito žáci byli pozváni na udělení ocenění laureátům do pražského kina Lucerna. Ocenění  předal poslanec Karel Schwarzenberg  a  výtvarník - divadelník Matěj Forman, syn režiséra Miloše Formana. V závěru večera se konala premiéra nového filmu 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu.

V průběhu této slavnostní příležitosti měli žáci možnost se setkat s osobnostmi roku 1989 a pohovořili i se současnými politiky.

Žáci si uvědomili, že svoboda je velmi křehký stav, který není v žádné době zaručen.

I když realita dnešních dnů není jednoduchá, byla nám dána šance svobodně sdílet své myšlenky, názory, postoje, svobodně pracovat, cestovat i studovat, což rozhodně není málo.

PhDr. Jana Jurásková