Anglické velikonoční tradice

před 2 měsíci, 19.4.2022

V hodině anglického jazyka jsme si připomněli některé anglické velikonoční tradice jako např. Pancake day (Palačinkový den), který probíhá v úterý před Velikonocemi. Je to den, kdy ve Velké Británii začínají Velikonoce. Všichni ten den snědí spoustu palačinek s javorovým sirupem nebo s nutellou. Pořádají se i palačinkové závody, lidé při běhu drží v ruce pánvičku s palačinkou, kterou musí v pravidelných intervalech za běhu obracet.

Tato tradice vznikla v roce 1445 v hrabství Buckinghampshire, ve vesničce jménem Olney, kdy začaly přesně v 11.55 znít zvony a vyzývat k návštěvě kostela. V ten okamžik vyběhla nedochvilná hospodyně z kuchyně s pánvičkou v ruce, a aby se jí palačinka nespálila, ještě s ní pohazovala. Měla ji nést knězi nebo zvoníkovi.

Dodnes se na památku běží s pánvičkou v ruce závod v Londýně podél řeky Temže dlouhý 380 m, kterého se účastní i členové obou komor britského parlamentu.

Naši žáci si mohli takové závody a dovednosti vyzkoušet, uvědomit si kulturní tradice a odlišnosti Spojeného království a užít si s chutí tento palačinkový den.

Odměnou jim byla dobrá palačinka.

PhDr. J. Jurásková

Plánované akce a aktivity

Žádné aktuality k zobrazení