Anglický masopust

před 7 roky, 12.2.2018

Učitelka PhDr. Jana Jurásková zorganizovala ve výuce anglického jazyka anglický masopust s jeho tradicemi. Žáci předvedli svoji zručnost.

Angličané velmi ctí své tradice a tahle vznikla v roce 1445 v hrabství Buckinghampshire, ve vesničce jménem Olney, kdy na masopustní úterý před Popeleční středou začaly přesně v 11.55 znít zvony a vyzývat k návštěvě kostela. V ten okamžik vyběhla nedochvilná hospodyně z kuchyně s pánvičkou v ruce, a aby se jí palačinka nespálila, ještě s ní pohazovala. Dodejme, že ji nesla knězi, některé zdroje tvrdí, že zvoníkovi.

Ať tak nebo jinak, dodnes se na památku běží s pánvičkou v ruce závod dlouhý přesně 380 m. Původně byl běh určen pouze pro něžné pohlaví, dnes, pokud se ho chtějí zúčastnit muži, musí si obléci již vzpomínanou zástěru a pokrývku hlavy. Angličané si prostě závody s palačinkami užívají.

Nejen že se klání v různých obměnách pořádá ve školách, vesnicích i městech, tradičně se běží podél Temže i závod obou komor britského parlamentu a zástupců tisku známý pod názvem Rehab Parlamentary Pancake Race.​​

Palačinkový den je svátečním dnem před půstem, úterým, po kterém přichází Popeleční středa. Tou pak začíná čtyřicet postních dní, které trvají až do Velikonoc.

Učili jsme se s chutí. Oslava nadcházejícího půstu před Velikonocemi se všem líbila.

PhDr. Jana Jurásková

Odkaz na video: https://youtu.be/zvedWR6xI8E