Dokumentární drama o čísle na předloktí, které Kláře změnilo život

před 1 měsícem, 30.10.2023

30. 10. 2023 shlédli  žáci 9. tříd  divadelní  představení “KLÁRA 3847 aneb příliš mnoho hvězd”.

Britská televizní stanice BBC se před několika lety pustila do mapování osudů vězňů koncentračního tábora Osvětim. Během této investigativní práce narazila na příběh Kláry Brodyové (1920 - 2007), ženy, která byla jediným přeživším členem své rodiny v tomto nelidském prostředí.

Klára Brodyová se po válce přestěhovala na sever Čech, avšak nikdy svým blízkým nevyprávěla o hrůzách, které zažila v Osvětimi. Jedinou vizuální stopou jejího věznění bylo číslo 3847, které jí bylo vytetováno na předloktí. V roce 1985 se Klára Brodyová rozhodla sednout k psacímu stroji a bez emocí začala psát svůj příběh. Výsledkem byl příběh, který svým věcným a strohým popisem hrůz a zvěrstev v Osvětimi šokoval i dojímal čtenáře.

Tento příběh mladé dívky, která jako jediná přežila z patnáctičlenné rodiny útrapy transportu, selekce, mučení a pochodu smrti, zaujal "Docela velké divadlo Litvínov" natolik, že se rozhodlo tento příběh zpracovat jako dokumentární divadelní inscenaci.

Její boj o přežití, překonání ztrát příbuzných a přátel, ale především nezlomná vůle přežít v nelidských podmínkách, zaujal i režiséra Stevena Spielberga, který použil příběh Kláry Brodyové-Lavičkové ve svém dokumentárním filmu pro washingtonské muzeum holocaustu. Kromě toho čerpal inspiraci z jejího života i pro svůj slavný film Schindlerův seznam.

Její příběh je výzvou nikdy nezapomenout na hrůzy holocaustu a vzdorovat zapomnění.

                                                                                                                                                                                    PhDr. Jana Jurásková