Film Vězení dějin

před 2 měsíci, 5.6.2024

Dne 5. 6. 2024 se žáci 7. třídy zúčastnili promítání dokumentárního filmu "Vězení dějin" v Kině Hvězda. Tento film, jehož hrdinkou je uherskohradišťská věznice, přinesl žákům neobyčejný pohled do historie a důležitou lekci o dějinné paměti.

"Vězení dějin" vypráví příběh věznice v Uherském Hradišti, která byla postavena v 19. století a sloužila svému účelu až do roku 1960. Později zde sídlily instituce jako školní jídelna a družina. Po roce 1989 však objekt chátral, až se zdálo, že bude zbourán. Film zachycuje proces znovuobjevování a oživování této historické památky, která se jako jediná česká věznice z období minulého režimu dochovala v původní podobě z 50. let. Na plátně vystupují bývalí vězni, jejich potomci, rodinní příslušníci někdejších vyšetřovatelů i obyvatelé Uherského Hradiště různých generací. Tito lidé, kteří často žili celé dekády v blízkosti věznice, se díky filmu poprvé podívali dovnitř a sdíleli své příběhy. Jejich vyprávění pomohlo vytvořit komplexní obraz o tragické historii tohoto místa.

PhDr. J. Jurásková