Příběhy bezpráví – beseda s pamětnicí

před 5 roky, 11.10.2019

4. 10. 2019  žáci 7. ročníku  přivítali v hodině dějepisu zajímavé hosty – pamětnici totalitního režimu  PhDr. V. Černou, odborníka na železnou oponu historika Ing. Bc. L. Navaru a vedoucího historického oddělení Moravského zemského muzea PhDr. J. Břečku. Žáci měli možnost pokládat otázky odborníkům na totalitní režimy - nacismus a komunismus.

Paní Vlasta Černá, narozená 1933, prožila dramatické chvíle, kdy jako studentka gymnázia byla v 17 letech zatčena a 3 měsíce vězněna v Uherském Hradišti. Pomáhala ukrývat neprávem odsouzeného kněze. S knězem a dalším studentem se pak v září 1950 pokusila na jižní Moravě přejít hranice do Rakouska, kde byla při pokusu o útěk přes hranice zatčena.

Žáci jejímu životnímu příběhu tiše naslouchali, v místnosti převládaly pocity úcty, empatie, smutku a obdivu. Obdivu k paní, která ve svých 86 letech života podala zúčastněným autentické svědectví o velmi těžké době a o hodnotách života.

Svědectví svého života předala také v uvedený den studentům a absolventům Uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti v bývalé soudní síni (dnes kreslírny Uměleckoprůmyslové školy)  za účasti hejtmana Zlínského kraje, senátora J. Čunka  a krajského radního  pro školství  Zlínského kraje, poslance P. Gazdíka. Na tomto místě stála znovu  po  69 letech, tehdy  sedmnáctiletá. 

Následně paní V. Černá odhalila pamětní desku na budově s názvem Franklovka, dnes jedné z budov Uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti,  kde v letech 1949 – 1960  sídlila úřadovna krajského velitelství Státní bezpečnosti a byli zde vězněni a týráni političtí vězni. V  roce 1950 strávila v jedné z cel Franklovky nejhorší chvíle svého života.

                      PhDr. Jana Jurásková

Foto

Foto 3,4,5 zdroj: Facebook Uměleckoprůmyslová škola UH.