Žáci II. stupně uctili památku Otce vlasti

před 8 roky, 12.5.2016

Celá naše republika si v těchto dnech připomíná velikána naší historie, Karla IV., od jehož narození 14.5.2016 uplyne 700 let.

Žáci II. stupně dnes měli projektový den. Rozdělení do skupin se pod vedením jednotlivých  učitelů věnovali  životu, dílu, manželkám a vlastně veškerým počinům tohoto našeho velikána, aby se čtvrtou vyučovací hodinu všichni sešli v tělocvičně školy a předvedli, co za tři hodiny vytvořili.

Pan učitel Mezulianík se svými svěřenci seznámil ostatní s nejznámějšími fakty z  života Karla IV. a jeho  významnými stavebními počiny. Úspěch slavily vtipné básničky Jana Kusáka a Davida Koska.

Karel IV.

Jan Kusák

Karel IV. byl jedenáctý král,

který Čechám panoval.

Otcem vlasti je přezdíván

a některými i uctíván.

Čtyři manželky měl,

ale nevím, zda by další chtěl.

Šedesátidvou let se dožil,

a taky, že toho hodně prožil.

Za jeho vlády země vzkvétala,

že spokojená byla i žížala.

Karlův most postavil v Praze,

a nevyšel až zas tak draze.

Na Karlštein dal klenoty,

a vůbec, zavedl samé novoty.

Jeho otec povídal,

proč by český král z boje utíkal.

Ač významný byl jeho cíl,

smrtí na to doplatil.

Karel IV.

David Kosek

Karel IV. byl jedenáctý český král,

a díky němu český národ jenom zrál.

Stal se císařem Sváté říše římské,

I když to z počátku neměl tak jisté.

Založil univerzitu v Praze,

aby šlo učení snaze.

Nechal vystavět Karlův most,

a dodnes je to pražský skvost.

Čtyři krásné manželky měl,

a za žádnou se nestyděl.

S nimi dohromady dvanáct dětí zplodil,

A pak dlouho trvalo než to rozchodil.

Po zámku chodil jako ponocný,

až to vypadalo, že je nemocný,

A když už bylo jasné  že mu není nic ,

zemřel na zápal plic.

S paní učitelkou Býčkovou žáci procestovali půl Evropy a předvedli všem, do kterých míst se císař za svými povinnostmi dostal.

Pod vedením paní učitelky Krchňáčkové děti napekly voňavé perníky s motivy královské koruny, mostu, medailí a srdíček. Některé šťastlivce potěšila odměna za kvíz, při němž  za správnou odpověď   obdrželi perníček.

Skupina paní učitelky Lysoňkové předvedla Bitvu u Kresčaku, kterou vtipně pojali ve stylu ,,Je to pravda? – Není to pravda?" a pozorným divákům rozdávali sladké odměny. Hodně jsme se nasmáli zejména hereckým výkonům.

Paní učitelka Břustková rozebrala a zdramatizovala Romanci o Karlu IV. z pera Jana Nerudy a nechyběla i ochutnávka "vína", které zprvu trpké zdá se, tak jako český lid, však kvete po svém v osobité kráse.

Na závěr děvčata z keramického kroužku pod vedením paní učitelky Mečiarové rozdala na památku dnešního dne pamětní medaile.

Všichni odcházeli spokojeni nejen ze svých výkonů, ale s vědomostmi získanými trochu jinak než tradiční výukou. S Otcem vlasti se budeme setkávat po celý zbytek školního roku na chodbách vyzdobených portréty Karla IV., které vytvořili naši deváťáci v hodinách výtvarné výchovy.